BEZPŁATNE zwroty. Standardowa wysyłka zamówień 99 zł +

Jak sobie radzić z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest powszechnym i przewlekłym schorzeniem skóry. Do najczęstszych objawów AZS można zaliczyć zarówno suchą i swędzącą skórę, jak i tworzenie się wysypki. U niektórych dzieci, może zanikać wraz z wiekiem, a u innych utrzymywać się aż do dorosłości. AZS może być również oznaką jednego z częściej pojawiających się problemów zdrowotnych, czyli astmy.

Objawami atopowego zapalenia skóry są czerwone, łuszczące się blaszki występujące na skórze. Plamy te mogą sączyć się lub krwawić po zadrapaniu. Objawy te mogą wystąpić na wielu częściach ciała, w tym na łokciach, ale rzadko dotyczą obszaru pieluch. W niektórych przypadkach – u dzieci – może pojawić się dodatkowy fałd skóry na powiekach. Ostatecznie, u maluchów z atopowym zapaleniem skóry może rozwijać się astma.

Wysypki mogą pojawiać się w łatach lub na całym ciele, mogą występować na twarzy, ramionach, nogach i rękach. W miarę postępu choroby, wysypka może rozprzestrzeniać się na łokcie, kolana czy narządy płciowe. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny skonsultować się z lekarzem, aby poznać dokładną przyczynę wysypki. Objawy atopowego zapalenia skóry są podobne do objawów innych problemów zdrowotnych, przez co mogą być trudne do rozpoznania.

Genetyka jest powodem atopowego zapalenia skóry?

Genetyka odgrywa rolę w ryzyku rozwoju atopowego zapalenia skóry. Niektóre geny mogą zwiększać ryzyko zapalenia skóry, ponieważ regulują białko, które utrzymuje zdrową barierę skórną. Jednak czynniki środowiskowe mogą wpływać również na barierę ochronną, która chroni skórę. Na przykład, czynniki środowiskowe takie jak pyłki, sierść zwierząt domowych i substancje zapachowe mogą powodować problemy skórne. Dlatego też genetyka i środowisko są najczęstszymi czynnikami określającymi ryzyko wystąpienia zapalenia skóry u danej osoby.

Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry mogą doświadczać zaostrzenia choroby po spożyciu niektórych pokarmów. Pszenica i soja to dwa powszechne czynniki wyzwalające. Podobnie może stać się, jeśli przebywasz w wysokich temperaturach, np. w wannie wypełnionej po brzegi gorącą wodą.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Mimo że atopowe zapalenie skóry może towarzyszyć przez całe życie, to właściwe leczenia tego schorzenia może pomóc zmniejszyć lub wyeliminować jego nasilenie. Jeśli problem zostanie pozostawiony bez leczenia, może doprowadzić do bliznowacenia i infekcji. Ważne jest, aby być świadomym swoich objawów i postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie skóry, porozmawiaj z lekarzem o wprowadzeniu zmian w swojej diecie. Tutaj konieczna może okazać się wizyta u dietetyka, który pomoże w ustaleniu planu posiłków.

Leczenie miejscowego atopowego zapalenia skóry polega na stosowaniu miejscowych kortykosteroidów i emolientów. Delikatny krem emolient dedykowany do skóry atopowej i suchej posiada w swojej ofercie marka Dexeryl. Dermokosmetyk może być stosowany na całe ciało, a aplikacja może być powtarzalna nawet 6 razy dziennie.

Inne metody leczenia, takie jak inhibitory kalcyneuryny, są alternatywą dla kortykosteroidów. Mogą być one szczególnie skuteczne w przypadku skóry twarzy, powiek, szyi i fałdów skórnych. Chociaż nie są powszechnie stosowane, terapia miejscowa jest skuteczną opcją dla atopowego zapalenia skóry.

Zastanawiasz się, jak jeszcze można złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry? Pewne czynniki środowiskowe mogą odgrywać tu istotną rolę. Na przykład, środowisko o wysokiej wilgotności może pogorszyć swędzenie, podczas gdy niska wilgotność może zwiększyć ryzyko infekcji skóry. Oprócz tych czynników, rodzaj wody, którą pijesz, może również wpływać na nasilenie objawów.